Medarbetare

Senior rådgivare

CARL-JOHAN MALMBERG

cjm@lexadvokatbyra.se0705-729730

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 1989. Jur.kand Stockholms Universitet 1985 och har varit verksam som advokat från 1992 till 2022. Carl-Johan är numera verksam på advokatbyrån såsom senior rådgivare. Carl-Johan är specialiserad på ekobrott och skatterätt.

Advokat 2005

MAGNUS BUNGSMUHR

magnus@lexadvokatbyra.se0739-850849

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2002. Jur.kand. Stockholms Universitet 1998. Magnus är specialiserad inom brottmål, tvistemål, skatterätt och fastighetsrätt.

Advokat 2013

PETER LÖVEBORG

peter@lexadvokatbyra.se070-774 04 77

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2016. Jur. kand. Stockholms Universitet 2004. Peter är specialiserad på tvistelösning och processer, fastighets- och hyresrätt samt allmän affärsjuridik.

Advokat 2014

ANDREAS ISRAELSSON

andreas@lexadvokatbyra.se070-689 50 69

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2018. Jur. kand. Stockholms Universitetet 2007.
Andreas är specialiserad inom brottmål, försäkringsrätt, personskador och fastighetsrätt.

Advokat 2018

STEFAN MELLBIN

stefan@lexadvokatbyra.se072-373 09 43

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2022. Jur.kand. Stockholms universitet 2013. Stefan är specialiserad inom familjerätt, brottmål och LVU.

Advokat 2022

JOHANNA MATSDOTTER

johanna@lexadvokatbyra.se072-732 97 68

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2022. Jur.kand. Stockholms universitet 2018. Johanna är specialiserad inom familjerätt, ekonomisk familjerätt och brottmål.

Biträdande jurist 2020 - tjänstledig

EMMY PETERSSON

emmy@lexadvokatbyra.se076-1149328

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2020. Juristexamen Stockholms Universitet 2020.
Emmy biträder advokat Peter Löveborg företrädesvis inom fastighetsrätt, tvistelösning och allmän affärsjuridik.

Biträdande jurist 2022

ALICE BJÖRCK

alice@lexadvokatbyra.se073-301 47 58

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2022. Juristexamen Karlstads Universitet 2022. Alice arbetar inom byråns samtliga verksamhetsområden.

Paralegal 2022

CAMILLA FLODÉN

camilla@lexadvokatbyra.se073-908 96 77

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2022. 
Camilla biträder advokat Peter Löveborg företrädesvis inom fastighetsrätt, tvistelösning och allmän affärsjuridik.

Paralegal 2022

REBECKA BERGSTEDT

rebecka@lexadvokatbyra.se072-200 80 83

Verksam på LEX Advokatbyrå sedan 2022. 
Rebecka biträder advokat Peter Löveborg företrädesvis inom fastighetsrätt, tvistelösning och allmän affärsjuridik.

Den här webbplatsen använder cookies för förbättra din användarupplevelse, för säkerhetsrutiner och för statistik. Genom att fortsätta använda webbplatsen samtycker du till att cookies används. Mer information. Ok!